Termografie je bezkontaktní metoda, která dokáže vizualizovat teplotní pole a zjišťovat povrchovou teplotu těles. Za principem měření stojí německý fyzik a filosof, nositel Nobelovy ceny, Max Planck.
Tato metoda se využívá například při nočním vidění, hledání ohnisek požáru, úniků tepla z budov, kontrole potrubí či ventilů, motorů, ložisek nebo brzd, ale také při neinvazivní detekci zánětů pod kůží. Diagnostika pomocí termosnímků může tedy odhalit celou řadu poruch a vad způsobujících tepelné ztráty.
Termosnímek, termogram, termovizní snímek či infračervený snímek je obraz pořízený termokamerou zobrazující viditelnou informaci o rozložení teploty na povrchu snímaných těles. Pro lidské oko je infrazáření neviditelné, a proto se termosnímky pořízují v paletě barev, která teplotní rozdíly zachycuje.
Termokamera už dnes může být i v dotykovém telefonu nebo dronu, neboť termo čip je tak malý, že ho lze do těchto zařízení jednoduše vložit. Využívají se pořád ale i klasické termokamery.
V Zebra Q tuto diagnostiku umí Zdeněk Braborec, který má termo čip ve svém telefonu Caterpillar S61. Na měření teplot lidí se nehodí, ale ukázat rozdíly v teplotách zvládá skvěle. Může vám tedy například ukázat a vysvětlit, jakou teplotu dokáže odrazit například plisé s dvojitou hliníkovou textilií, nebo jaký je únik tepla skrz špatně osazenou starou venkovní roletu. Nebo spoustu různých zajímavostí co se týká průniků výměny tepla z budov, strojů a jiné.
Nenabízíme to jako placenou službu díky chybějící certifikaci zařízení, ale pokud nás potkáte, tak nás můžete například požádat o termosníky, které Vám napoví, jak jste na tom z pohledu úniků tepla na stavbě a hledání tepelných mostů.