Japonské posuvné rolety a jejich původ
Pokud jste někdy viděli film, kde byl japonský dům, tak si asi vybavíte místnosti s velkými posuvnými panely, které sloužily k oddělení jednotlivých místností. Tyto stěny byly nejčastěji z papíru nebo z nějakého plátna. A právě z Japonska se tyto stěny dostaly i k nám. Ovšem u nás je běžně používáme jakožto japonské posuvné rolety ke stínění velkých prosklených ploch. Nejčastěji to jsou velká okna v obývacím pokoji. Na zastínění malých oken, která nesahají až k zemi se japonské rolety nehodí.
Japonské rolety – elegantní zastínění velkých oken
Jejich princip spočívá v tom, že se do stropu nebo nad okno namontuje kolejnice, která má 2–5 drážek a v nich jezdí panely s látkami dlouhými až k zemi. Tyto panely mohou mít libovolnou šířku, ale většinou se šířka počítá tak, aby překryly celý výklenek.
Panely se posouvají do stran a ve chvíli, kdy se stáhnou k sobě do balíku, srovnají se za sebe. A to je právě úskalí posuvných japonských rolet. Ve staženém stavu bývají rozměrnější a mohou překážet. Způsobů, jak se dají pruhy za sebe poskládat existuje až 200 a obvykle je jeden z nich fixní.
Japonské rolety lze ovládat pomocí šňůry, tahací tyčky nebo magnetu na první látce. Jedinou alternativou k těmto roletám jsou vertikální žaluzie, které také umí překrýt velká okna, jsou i levnější, nicméně oproti elegantním japonským roletám působí poněkud kancelářským dojmem.
Výhody a nevýhody japonských rolet
Výhody:
- Jeden z mála způsobů, jakým lze zastínit veliká okna
- Velká variabilita. Každý z pruhů, ze kterých se skládají, může být jiný (jiná barva i vzor). Lze si například vytvořit letní a zimní sadu nebo v lze v jednu chvíli mít každý pruh v jiném dekoru.
Nevýhody:
- Vyšší cena zastínění. Pohybuje se kolem 15–25 tisíc za okno.
- Látky se musí vždy odhrnovat na jednu stranu. Kvůli tomu může shrnutá japonská roleta překážet v místnosti.
- Nehodí se pro zastínění malých oken. Kvůli tomu nelze mít všechny rolety na oknech stejné. Je ovšem možné použít stejné látky pro jiný typ rolet.